Piaty festivalový deň a zároveň prvý deň oficiálnej divadelnej časti festivalu

Otvorenie tvorivých divadelných dielní

Doobedu sa v Kláštore v Močenku otvorili dve tvorivé divadelné dielne. Dielňa Petra Weincillera – dielňa interpretácie umeleckého textu a prednesu a Zdenky Pašuthovej – dielňa dramaturgie a kritiky. Účastníci dielní spolu s ich lektormi usilovne pracovali až do poobedných hodín. 

Prvý deň Tvorivých dielní – tvorivá dielňa Petra Weincillera – dielňa umeleckého textu a prednesu, foto: Michal Lašut

Slávnostné otvorenie festivalu

O 16:00 hod. sa v miestnom Kultúrnom dome uskutočnilo slávnostné otvorenie festivalu starostom obce Močenok Romanom Urbánikom, nitrianskym pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom a Mons. Františkom Rábekom, ktorý dal festivalu „zelenú“.

Otvorenie festivalu GM 2023 – Mons. František Rábek, ordinal OS a OZ SR, foto: Michal Lašut

Divadelná časť festivalu

Oponu odostrelo hosťujúce a teda nesúťažné divadelné predstavenie Sunset Boulevard od nemenej známeho divadelného súboru Teatro Colorato. Námet a prevedenie boli pod taktovou Petra Weincillera opäť prešpikované do posledného detailu a od divákov právom získalo aj standing ovation. 

Teatro Colorato – Sunset Boulevard v réžii Petra Weincillera, foto: Michal Lašut

Neskôr sa v miestnom foyer uskutočnilo otvorenie výstavy Mišo Kováč-Adamov, pod záštitou Michala Lašuta. Pán starosta Močenku Roman Urbánik si vo svojom príhovore na tohto veľkého človeka zaspomínal svojím posledným stretnutím s ním. Po ňom mal príhovor aj autor výstavy Michal Lašut, ktorý bol s Mišom Kováčom-Adamovom blízky priateľ. Otvorenia výstavy sa zúčastnila aj dcéra Miša Kováča-Adamova – Martina Kováčová, ktorej vyjadril úprimnú vďaku aj predseda OZ KREDIV – Jozef Šuvada.

Výstava Michal Kováč-Adamov pod záštitou Michala Lašuta, foto: Michal Lašut

V kostole sv. Klimenta nasledovala sv.omša, ktorú celebrovali nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo a rektor Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre Mons. Marián Dragúň. Mons. Dragúň sa vo svojej homílii sa zameral najmä na sviatok sv. Gorazda, ktorý sme dnes slávili a na jeho históriu. 

Sv. omša v kostole sv. Klimenta, celebrujú Mons. Peter Dragúň, rektor Nitrianskeho seminára a Mons. Peter Beňo, nitriansky pomocný biskup, foto: Michał Lašut

Spevom a hrou na organe doprevádzal sv. omšu Spevácky zbor pri kostole Nanebovzatia Panny Márie z Chynorian. 

Vo večerných hodinách zakončilo piaty festivalový deň prvé súťažné predstavenie od DS NA SKOK pod taktovkou Martina Bašistu s hrou Maria Stuart.

súťažné divadelné predstavenie DS NA SKOK – Maria Stuart v réžii Martina Bašistu, foto: Michal Lašut

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *