Gorazdov Močenok vznikol v roku 1993, pod jeho celystvým názvom „Celonárodný festival biblických a duchovných hier Gorazdov Močenok“.
„K priamym usporiadateľom prvého ročníka sa prihlásili: Združenie divadelných ochotníkov Slovenska Martin, Matica slovenská Martin, Spolok sv. Vojtecha Trnava, Biskupský úrad Nitra, Regionálne kultúrne stredisko Nitra a Obecný úrad Močenok (na ktorom vtedy ležala skoro celá starostlivosťo podujatie).“ (cit. Michal Kováč – Adamov, Dozrievanie Kresťanského divadla, s.53, 2011)
Festival v nasledujúcich rokoch jeho pôsobenia navštívilo mnoho divadelných súborov, súťažných aj nesúťažných, z domácej, ale i zahraničnej scény, stovky účastníkov, ktorí sa pasívne, ale i aktívne zapájali do festivalu v rôznych tvorivých dielňach, ktoré boli a sú jeho súčasťou dodnes. Divadelné súbory so súťažnými predstaveniami mali v niektorých ročníkoch možnosť postúpiť na Scénickú žatvu do Martina.
Festival pravidelne navštevujú aj profesionáli z divadelných kruhov, ktorí sa zúčastňujú ako porotcovia pri hodnotení divadiel, ale aj ako vzácni hostia.
Poslaním festivalu, ako už jeho názov napovedá, je osveta kresťanského divadla, no v prvom rade úcta k sv. Gorazdovi, žiakovi vierozvestov sv. Cyrila a Metoda, ktorého rodný dom stál podľa historických poznatkov práve neďaleko obce Močenok – v časti Gorazdov. Tu je možné vidieť význam názvu „Gorazdov Močenok“.
Počas celého týždňa, kedy Gorazdov Močenok prebieha, sa od jeho zrodu každý deň konajú sväté omše v kostole sv. Klimenta v Močenku, ale aj v už spomínanom rodisku sv. Gorazda – na Gorazdove, kde festival vrcholí pontifikálnou sv. omšou. Túto celebruje rodák Mons. František Rábek, ordinár OS a OZ SR, ktorý ako vtedajší pomocný nitriansky biskup stál tiež za zrodom festivalu. Z miestnych spoluzakladateľov spomenieme Mgr. Petra Sýkoru – dramaturga festivalu a vtedajšieho vedúceho Kultúrneho strediska Močenok a Ing. Jozefa Šuvadu – vtedajšieho starostu obce, ktorí stoja pri organizácii festivalu dodnes.
„Slovenský národ sa vrátil ku koreňom, z ktorých vyrástol.“