Šiesty deň festivalu bol opäť naplnený zaujímavým programom

Ako prvé v piatok v doobedných hodinách otvorili svoje triedy tvorivé dielne. Nadšení účasníci prišli včas, lektori boli plne pripravení na inerakciu so svojimi “študentami”. Keďže sa program festivalu kreuje aj počas neho a niekedy ani organizátori neovplyvňia to, čo príde, nebolo to inak ani teraz. Divadený súbor, ktorý mal odohrať dve predstavenia sa, žiaľ, na naše divadelné dosky nemohol dostaviť a preto sme ho z programu odobrali.

Deň však pokračoval v miestnom Kultúrnom dome súťažným predstavením od DS NA SKOK s hrou Hniezdo. Zaujímavosťou bolo aj to, že diváci sedeli ako “aréna. Sedeli teda priamo na javisku a tesne pred nimi sa odohrávalo celé dejstvo, ktoré divákov rozhodne nenudilo 🙂

DS NA SKOK, Raslavice, – Hniezdo, foto: Michal Lašut

Po hodnotení odbornej poroty sa na javisko dostal súbor DS Makyta z Púchova so súťažnou hrou Strakonický Gajdoš. Predvedenie textu v nárečí zaujalo nejedného diváka. 

DS Makyta, Púchov, Strakonický gajdoš, foto: Michal Lašut

Neskôr v kostole sv. Klimenta na sledovalo otvorenie výstavy fotografií Človek a viera, ktoré otvorila a uviedla autorka – profesionálna fotografka Mária Švecová. 

otvorenie výstavy fotografií Človek a viera, foto: Michal Lašut

Sv. omšu, ktorú celebroval jezuita, páter Miroslav Dado SJ., zacielil na výnimočnú rodinu Munkovcov – Františka a Tomáša, otca a syna, ktorí sú kandidátmi na ich blahorečenie. Spolu s pátrom Dadom koncelebrovali sv. omšu pán dekan z hlohovca Jozef Schwarz, náš pán dekan Peter Michalov a pán kaplán Anton Štefánek.

sv. omša – páter Miroslav Dado SJ., foto: Michal Lašut

Po sv. omši nasledovala krátka prednáška o totalitnom režime a samizdatoch, pod záštitou Totalitného múzea v seredi. Prednášku viedol Ján Šimulčík, odborník na históriu a predstavenie samizdatov krátkym slovom uviedol zakladateľ múzea Miloš Majko. Prítomní sa po prednáške mohli dozvedieť viac pri osobných rozhovoroch a tiež pri prehliadke samotných historických kusov týchto samizdatov.

prednáška o totalitnom režime a samizdatoch, Ján Šimulčík, foto: Michal Lašut

Medzitým sa v Kultúrnom dome začalo ďalšie súťažné predstavenie s hrou Zo života hmyzu v podaní Divadla Milénium z Košíc pod taktovkou Gejzu Tótha. Diváci si užili aj toto milé predstavenie. 

Divadlo Milénium, Košíc, Zo života hmyzu, foto: Michal Lašut

Dnešný den uzatváralo podujatie, kde si snáď každý trochu oddýchne, uvoľní sa, no i pochutí na špekačkách… – Táborák v miestnom parku pred kostolom sv.Klimenta. pozn. park nezhorel 🙂

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *