Tvorivé dielne
Žinčica Hugolína Gavloviča – Divadelný workshop GM 2025
Termín
21. Júla – 24. Júla 2025 v Močenku
Vhodné pre účastníkov
15+
Vedie
- Mgr.art. Kamil Žiška
- Mgr. Peter Janků PhD.
Divadelné tvorivé dielne sa budú priebežne venovať hlavným zložkám divadelnej inscenácie: herectvu, réžii, hudbe a výtvarnej koncepcii.
Popis
Divadelné dielne pod vedením divadelného režiséra Mgr.art. Kamila Žišku a scénografa Mgr. Petra Janků PhD. sa budú priebežne venovať hlavným zložkám divadelnej inscenácie: herectvu, réžii, hudbe a výtvarnej koncepcii. Všetko sú to akoby nástroje divadla, ktoré by sme mali dobre poznať, aby sme vedeli s nimi efektívne a adekvátne narábať. Každá daná umelecká oblasť má svoj vlastný výraz, funkcie a zákonitosti a značný vplyv na celkové vyznenie predstavenia. Ich správnou synergiou vzniká kompaktná inscenácia, ktorej základným znakom je komunikatívnosť a zdieľnosť témy, ktorou sa zaoberala. A to je aj cieľom nášho workshopu – vedieť zmysluplne divadelné prácu viesť až do konca a vytvoriť javiskové dielo, ktoré vedie dialóg so svojím divákom.
Ako nájsť správny text pre daný súbor? Ako pracovať s textom? Ako viesť herca? Ako správne určiť scénografiu? Ako vyberať vhodnú hudbu, ktorá sa zapája do tvorivého dialógy všetkých zložiek? To sú zrejme otázky, ktoré si vlastne kladieme pred každou prácou na inscenácii. V tej či onej miere tvorivý proces prebieha uvedomelo ale aj intuitívne. Na divadelnom workshope budeme hľadať balans medzi vedomou divadelnou prácou ale aj tou, ktorú charakterizuje radosť hry a kreatívne improvizovanie. Workshop môže pomôcť začínajúcim ochotníckym súborom – ale aj zabehnutým – nájsť nové impulzy pre svoju tvorbu.
Tohtoročné divadelné dielne sa budú venovať barokovému autorovi Hugolínovi Gavlovičovi a jeho kľúčovému dielu Valaská škola mravúv stodola. Už samotný názov workshopu Žinčica Hugolína Gavloviča naznačuje atmosféru celých dielní. Veľkým barokovým opusom staršej slovenskej literatúry sa chceme zaoberať s humorom, ale aj vážne. Chceme hľadať divadelnú formu, ktorá bude hravá, ale aj presná a formálne jasne uchopená. Gavlovič vo svojom didaktickom diele nás vo svojich dvanástich predspevoch a dvadsiatich “nôtách” teda spevoch učí, ako sa máme v živote správať, aké cnosti budovať a načo sa sústrediť. Mnohé jeho “sentencie” už pôsobia inzitne, mnohé však sú platné stále a mnohé ešte musíme pochopiť. Jednoducho výborný autor, ktorého text môže ešte stále inšpirovať k rôznym javiskovým variáciam.
Gavlovič bol františkánsky mních v Pruskom. Keďže bol chorľavý a trpel na suchoty, liečil sa zo svojej choroby na salašoch v okolí hradu Vršatec. Ako sám píše “báseň bola pri ovciach zložená, v Pruském vydaná r.P. 1755 dňa 12. brezňa.” Svoj text teda písal počas svojej samoliečby. Liečil sa žinčicou. A popri tom píše svojej duchovné veľdielo. Poznal a čítal, ako píše Jaroslav Vlček vo svojich literárnych dejinách “Seneku, Ovídia, Plauta, Cicerona, Sokrata i Aristotela, čítal Erazma Roterdamského a Tomáša Kempenského.” Budeme teraz držať v rukách dielo naozaj ojedinelé. Svojím ľudovým i učeným výrazom, istým tajomstvom a humorom bude isto pozitívne provokovať všetkých frekventantov dielní.
Tentokrát chceme divadelné dielne realizovať v štyroch dňoch, aby sme sa stihli zaoberať detailnejšie niektorými dôležitými krokmi pri vzniku inscenácie. Opäť by malo vzniknúť autorské predstavenie, na ktorom má podiel každý člen súboru. Nevyhneme sa aj ďalším krátkym odborným vstupom ohľadom našej témy: baroková poézia, barokové divadlo, pastorálne diela, antické súvislosti, duchovné impulzy.
Mgr. art. Kamil Žiška
Prihláška pre účastníkov dielne
Všetky polia sú povinné.
Ďakujeme za vyplnenie dotazníka. Budeme Vás v najbližších dňoch kontaktovať s potvrdením prijatia registrácie. Organizačný výbor GM 2025